Какво трябва да знаем и как да се подготвим?

Решението да създадеш дете винаги е обвързано с безброй въпросителни. Сега точният момент ли е? Какво ще се случи с кариерата ми? Ще имаме ли достатъчно средства за да подсигурим детето и т.н. и т.н!

Истината е, че отговор на всички тези въпроси всъщност няма.

В някои случаи това отнема повече време от предвиденото, поради проблеми със зачеването и последващи прегледи и процедури, които не могат да бъдат поместени в срокове. В други пък, дори и по естествен път, също минават месеци или година – време, през което мирогледът и нагласите относно появата на бебе също търпят промени. Някой път се забременява спонтанно или дори непредвидено. Именно поради това че няма правилно време за деца, редно би било очакванията на бъдещите родители и най-вече на майката, да бъдат реалистични и не прекалено идеализирани.

 

Защо подчертавам ролята на майката ли? Смятам, че всички жени ще ме разберат, когато казвам, че ние приемаме идеята за появата на нов човек по коренно различен начин от мъжете. Доста често дори оставаме разочаровани от развитието на дадени събития, защото няма как да се подготвим за най различните роли, в който майчинството ни поставя. Например, ще станеш персонален готвач на своето дете  сутрин, обед и вечер ;) Въпреки това, има неща с който можем да се подготвим за периода преди и по време на бременността.

За едни бременността е изпълнена с разходки, пазаруване, подготовка за раждането, четене на книги за родителството и най важното много почивка и сън. Все пак тялото ни създава нов живот. Но този период има и друга страна – гадене, киселини, тежест, подуване, стрес и куп странни симптоми като изтръпнали крайници, изтръпване или разширени вени в интимните части, кървящи венци, т.н.. Някой жени имат и много тежка бременност която изисква да са под медицинско наблюдение. 

Важно е жената да се погрижи за себе си през тези девет месеца доколкото може. Трябва да бъде егоист, защото това ще е за последен път за дълги години напред, в които би могла да го направи пълноценно. Специалистите съветват през бременността да се пие повече вода, да се храним по-здравословно от обикновено и да имаме повече физическа активност без да се претоварваме. Но как?

Имаме достъп до куп информация чрез интернета за здравословно хранене през бременността. Какво трябва да ядем и какви витамини да взимаме но също така и какво не трябва да се яде. Например бременните жени трябва да избягват сурови или недобре приготвени морски дарове и месо, както и храни с високо съдържание на живак, като акула и риба меч. Също така трябва да се внимава с консумацията на непастьоризирани млечни продукти, мед, и някой видове чай.  

За физическия аспект, в големите градове се предлагат безброй занимания за бременни – йога, танци, водна аеробика, личен фитнес инструктор и т.н. В по-малките населени места изборът със сигурност е по-ограничен, но пък интернет пространството отново, е необятно и при добро желание, винаги можеш да намериш нещо което да правиш у дома. Също така можеш и да се свържеш с човек, който да ти изпрати програма за тренировка в условията, които имаш или пък да ти подготви специален хранителен режим. На пазара вече има безброй книги, които могат да подготвят семейството за предстоящите промени. За тези, които не могат да отделят нужното време, за да четат или по-лесно възприемат информацията чрез слушане, също има решение - подкастове! Темите са много, въпросите също и периодът на очакване на появата на детето може да бъде използван съвсем пълноценно като подготовка за бъдещето. 

Всичко е в нашите ръце и в това как подхождаме към себе си през тези девет месеца и съответно какво може да понесе тялото ни. Всяко положено усилие след това се възнаграждава. Може и да не е веднага, но се случва и ако го направите, ще се уверите сами. Трудности и препятствия винаги ще има, но е важен нашият подход и начин за справянето с тях, за да може да изкараме девет месечния период по здравословно и с по малко ежедневен стрес.

 

За вас кое беше най-голямото предизвикателство по време на бременността? Колко време и какви ресурси ползвахте, за да се подготвите за това, което предстои? Не се колебайте да споделите историята си или да дадете съвет на бъдещите майки, които все още не са сигурни откъде да започнат!

Previous
Previous