Раждане

След като премине еуфорията от научаването за бременността, както и първите няколко месеца, първият по-обстоен преглед на бебето и биохимичният скрининг, идва ред майката да помисли и за това как ще продължи проследяването на бременността и къде ще се чувства най-спокойна и сигурна да роди. В допълнение на това възниква и въпросът какво да бъде раждането – нормално (вагинално) или с цезарово сечение (оперативно). 

Не е случайно, че наричаме вагиналното раждане нормално. Това е така, защото това е възможно най-естественият начин за раждането на дете. Природата на хората и като цяло на бозайниците е такава, че майката освен да износи бебето, може да го роди по естествен път, а след това и чрез тялото и процесите в него, да му подсигурява нужната храна и хидратация. И все пак, има ситуации, в които нормалното раждане е поставено под сериозен въпрос, а понякога дори е тотално изключено като опция за жената. Причините могат да бъдат много и най-различни, като например здравословни проблеми, които може да има майката – високо кръвно налягане, сърдечно или бъбречно заболяване, зрителни проблеми и др. Понякога причината се крие в състоянието на бебето, например ако плацентата не е разположена правилно и детето няма достатъчно кислород. 

 

Всички рискове, или поне по-голямата част от възможните усложнения, вече могат да бъдат предвидени, изследвани и проследявани, благодарение на съвременната технология и добрите специалисти, към които можем да се обърнем за консултация. Дори и така, не е изключено в хода на едно нормално раждане да се пристъпи към секцио, ако се прецени, че има риск за майката или бебето. 

Има още една гледна точка, за която не се говори съвсем открито, а именно – изборът да се роди чрез цезарово сечение поради страх, притеснение или някаква друга причина в майката, която не е от медицински характер. Можем да заявим, че това представлява и едно улеснение, както за бъдещите родители, така и за лекарите, защото секциото обикновено е свързано с планиране и се знае кога ще се случи. 

При избора на начина на раждане е важно най-напред да се консултираме със специалиста, който следи бременността и да се обсъдят медицинските аспекти, свързани с това. 

Освен всичко друго, при някои жени възниква и въпросът къде да родят. В държавна или частна болница, или пък в домашни условия, подпомагани от дула, акушерка или изобщо без никаква помощ. Последното звучи плашещо, предвид това, че годината е 2024, но се случва и не малко жени раждат именно по този начин.

По-често обаче въпросът се върти между това дали да изберем държавна болница, в която има голяма вероятност да попаднем в ръцете на лекари, които не познаваме (което не винаги е нещо лошо) или да изберем комфорта на частната болница, в която бихме имали повече яснота и удобства. 

Упойката при цезаровото сечение е задължителна, тъй като все пак става въпрос за операция. При вагиналното раждане, обаче, можем да вземем информирано решение дали искаме да ни бъде поставена епидурална упойка, която да облекчи болките при контракциите. Също така възможността да видим бебето по-бързо след такова раждане е по-голяма, можем да се движим, да се храним и изобщо всичко, което сме правили часове преди да родим детето си. Сякаш при нормалното раждане имаме малко повече власт над това, което се случва с тялото ни. 

Въпрос, който не бива да бъде подминат от бъдещите майки, е възстановяването след раждането. Цезаровото сечение си е операция откъдето и да го погледнем – за да извадят бебето, лекарите трябва да срежат няколко пласта кожа и мускулни влакна, за да достигнат до него. Предвид това, за да може да се възстанови тялото на жената от такава интервенция, е необходимо известно време. Може да се появи болка или придърпване на мястото на операцията, които да създават чувство на дискомфорт. От друга страна, при нормалното раждане също може да се получат някои лезии в перинеума, да се наложи епизиотомия или някакви вътрешни разкъсвания от напъните. Това също би довело да известен период на възстановяване. 

За бебето също има значение как ще се появи на този свят. Естественият път, който то изминава през родовия канал на майката изглежда като най-подходящ за детето, стига да са налице медицинските предпоставки за това. Бебето само „решава“, че е време да се роди. При секциото бебето бива „извадено“ от уюта на майчината утроба, което за него представлява не по-малко стрес от естествения път на раждането. Според някои специалисти при бебетата, родени чрез секцио, рискът за респираторен дистрес е значително по-висок от тези, появили се на бял свят естествено. Причината за това е подготовката на белите дробове при настъпващото раждане. 

Начинът на раждане до голяма степен влияе и върху кърменето в началото. При оперативното раждане тялото на жената не получава веднага сигналите за производство на кърма, които идват след естественото раждане. 

Раждането е изключително индивидуално за всяка една жена, затова е важно да се направи информиран избор, който да бъде възможно най-щадящ както за майката, така и за бебето. Колкото по-леко премине всичко, толкова по-бързо ще бъде възможно да се премине към следващия етап от живота на семейството, а именно отглеждането на човек. ☺

Разкажете ни за вашия опит с раждането.

Next
Next